Cesta pôstom

Slava Isusu Christu!

Takže v nedeľu som vyhlasoval úlohu na tento týždeň.
Jej znenie bolo: zisti čo sa používa na proskomídii a nakresli to, vyrob alebo iným spôsobom prezentuj. A takisto doplňujúca úloha urob prosforu, teda chlieb ktorý sa potom premieňa na telo Pána Ježiša.
Bolo by dobre aby ste mi dali vedieť ktorý budete piecť aby som vedel či to bude stačiť na myrovanie. To znamená, že Vaše chleby by sme vyhodnotili po homilii a hned by sa potom krájali a cez myrovanie rozdávali.
Recept prosfora: 1kg polohrubej múky, pol litra vody a droždie. Do múky nalejeme vlažnú vodu v ktorej rozmiešame asi 1/2 droždia a miesime dokiaľ nie je cesto hutné. Miesenie zhruba pol hodina. Potom z neho urobíme buď malé bochníky alebo tvar knedle. Necháme vykysnúť asi 20 minút a dáme do rúry kde pečieme asi 50 minút pri teplote cca 150 stupňov všetko v závislosti ako pečie rúra. Ak prosfora chytá hnedastú farbu môžeme ju vybrať. Hneď zabalíme do mokrého uteráka a necháme aby zmäkla. Pod prosforu na plech odporúčam vystrieť papier na pečenie aby sa Vám neprichytila. Tak a veselo prinesieme do cerkvi. Odporúčam ešte urobiť všetko ako som písal ale len z pol kila múky aby toho nebolo veľa. (takže šup matematický prepočet)
Nezabudnite na našu charitu – teplé ponožky, svetre a pod – ktoré sv. Mikuláš odnesie núdznym.
Teším sa na Vaše výrobky…..

o.František