Svätý Otec na medzináboženskom kolokviu o komplementárnosti muža a ženy

Vatikán 17. novembra (RV) Obhajoba manželstva a rodiny nie je vecou ideológie, zdôraznil Svätý Otec na medzináboženskom kolokviu vo Vatikáne, venovanom téme komplementarity muža a ženy. Pripomenul, že vzájomné dopĺňanie sa muža a ženy je vyjadrením harmónie rozličných darov Ducha Svätého a patrí k základu manželstva a rodiny, ktorá je „prvou školou, kde sa učíme oceniť naše dary a dary tých druhých a učíme sa umeniu spolunažívania.“ Hovoril o nevyhnutnosti „podporovať a rozvíjať novú ekológiu človeka“ s vysvetlením, že chránená musí byť nielen príroda, ale aj rodina, keďže „kríza rodiny zapríčinila krízu ekológie človeka“. Pri stretnutí s vyše 360 účastníkmi kolokvia v Aule synody pápež František tiež oficiálne potvrdil svoju účasť na 8. svetovom stretnutí rodín v septembri 2015 vo Filadelfii.

Svätý Otec tak vystúpil hneď v úvodnej časti trojdňového podujatia, ktoré dnes ráno otvoril prefekt Kongregácie pre náuku viery kardinál Gerhard Ludwig Müller. Je organizované štyrmi vatikánskymi dikastériami: Kongregáciou pre náuku viery a troma pápežskými radami: pre rodinu, pre medzináboženský dialóg a pre podporu jednoty kresťanov. Ide o stretnutie vedcov a náboženských predstaviteľov, židov, kresťanov, moslimov a príslušníkov iných vierovyznaní, ktorí chcú „nanovo poukázať na krásu prirodzeného zväzku medzi mužom a ženou v manželstve“.

*

Prinášame plné znenie príhovoru Svätého Otca:

„Drahí bratia a sestry, srdečne vás pozdravujem a ďakujem kardinálovi Müllerovi za slová, ktorými uviedol toto naše stretnutie.
1. Rád by som sa v prvom rade podelil o úvahu týkajúcu sa názvu tohto vášho kolokvia. „Komplementárnosť“ je špecifické slovo s rôznymi významami. Môže odkazovať na rôzne situácie, v ktorých jeden element dopĺňa druhý alebo nahrádza jeho nedostatok. Avšak komplementárnosť je oveľa viac, než toto. Kresťania nachádzajú jej zmysel v Prvom liste svätého Pavla Korinťanom, kde apoštol hovorí, že Duch dal každému rôzne dary, a tak ako údy ľudského tela sa dopĺňajú pre dobro celého organizmu, dary každého môžu prispieť k dobru všetkých (porov. 1 Kor 12). Uvažovať nad komplementárnosťou nie je nič iné, než premýšľať o
dynamickej harmónii, ktorá je v centre všetkého stvorenia. Toto je kľúčové slovo: harmónia. Všetky komplementárnosti Stvoriteľ utvoril preto, aby Duch Svätý, ktorý je autorom harmónie, utváral tento súlad.

V príhodnom čase ste sa zišli na tomto medzinárodnom kolokviu, aby ste sa zaoberali témou komplementárnosti medzi mužom a ženou. V skutočnosti táto komplementárnosť je základom manželstva a rodiny, čo je prvá škola, v ktorej sa učíme vážiť si naše dary a dary tých druhých a kde sa začíname priúčať umeniu žiť spoločne. Pre väčšinu z nás je rodina hlavným miestom, kde začíname ‚nasávať‘ hodnoty a ideály, ako aj realizovať náš potenciál čností a lásky. Súčasne, ako vieme, sú rodiny miestom napätia: medzi sebectvom a altruizmom, medzi rozumom a vášňou, medzi okamžitými túžbami a dlhodobými cieľmi atď. Ale rodiny tiež poskytujú rámec na riešenie týchto napätí, a to je dôležité.

Keď hovoríme o komplementárnosti medzi mužom a ženou v tejto súvislosti, nesmieme si zamieňať tento pojem so zjednodušujúcou predstavou, že všetky roly a vzťahy oboch pohlaví sú uzamknuté do jedného a statického modelu. Komplementárnosť má mnoho podôb, pretože každý muž a každá žena prispieva vlastným osobným vkladom k manželstvu a k výchove detí: svojím osobnostným bohatstvom, svojou vlastnou charizmou, a komplementárnosť sa tak stáva veľkým bohatstvom. A je nielen dobrom, ale aj krásou.

2. V našej dobe sú manželstvo a rodina v kríze. Žijeme v kultúre provizórnosti, v ktorej čoraz viac ľudí odmieta manželstvo ako verejný záväzok. Táto revolúcia v správaní a morálke často mávala ‚vlajkou slobody‘, ale v skutočnosti priniesla duchovnú a materiálnu devastáciu nespočetného množstva ľudí, najmä tých najzraniteľnejších. Je stále evidentnejšie, že úpadok kultúry manželstva je spojený s nárastom chudoby a mnohých ďalších sociálnych problémov, ktoré postihujú neúmerným spôsobom ženy, deti a staršie osoby. Sú to vždy oni, kto najviac trpí v dôsledku tejto krízy.

Kríza rodiny vyvolala krízu ľudskej ekológie, pretože sociálne prostredie, ako aj prírodné prostredie potrebujú byť chránené. Aj keď ľudstvo teraz pochopilo, že je potrebné riešiť to, čo predstavuje hrozbu pre naše životné prostredie, sme pomalí – v našej kultúre, aj v našej katolíckej kultúre – pomalí uvedomiť si, že aj naše sociálne prostredie je v ohrození. Je preto nevyhnutné podporovať novú ekológiu človeka a napomôcť jej napredovaniu.

3. Je potrebné klásť dôraz na základné piliere, ktoré držia národ, na jeho nemateriálne dobrá. Rodina zostáva základom spolužitia a zárukou proti sociálnemu rozkladu. Deti majú právo vyrastať v rodine, s otcom a matkou, ktorí sú schopní vytvoriť vhodné prostredie pre ich rozvoj a ich emočné dozrievanie. Z tohto dôvodu som v apoštolskej exhortácii Evangelii gaudium zdôraznil neodmysliteľný prínos manželstva pre spoločnosť, prínos, ktorý «presahuje úroveň citovosti a momentálnych potrieb daného páru» (č. 66). Preto som vám vďačný za dôraz, ktorý kladie vaše kolokvium na dobrodenia, ktoré môže manželstvo priniesť deťom, samotnému manželskému páru i spoločnosti.

V týchto dňoch, keď budete uvažovať o komplementárnosti medzi mužom a ženou, vás povzbudzujem, aby ste dali dôraz na ďalšiu pravdu o manželstve, a síce, že definitívny záväzok k solidarite, vernosti a plodnej láske odpovedá na najhlbšie túžby ľudského srdca. Myslime predovšetkým na mladých ľudí, ktorí predstavujú budúcnosť: je dôležité, aby sa nenechali ovplyvniť škodlivou mentalitou chvíľkovosti a aby boli revolucionármi pre odvahu hľadať lásku, ktorá je pevná a trvalá, teda ísť proti prúdu: toto je potrebné robiť.

K tomuto by som chcel povedať jednu vec: nesmieme padnúť do pasce, že budeme označení ideologickými pojmami. Rodina je antropologická skutočnosť, a následne skutočnosť sociálna, kultúrna, atď. Nemôžeme ju označovať pojmami ideologického charakteru, ktoré majú platnosť iba v istom okamihu dejín, a potom sa strácajú. Nemožno dnes hovoriť o rodine konzervatívnej alebo progresívnej: rodina je rodina! Nenechajte sa označovať týmto alebo inými konceptami ideologickej povahy. Rodina má silu ako taká.

Kiežby toto kolokvium mohlo byť zdrojom inšpirácie pre všetkých, ktorí sa snažia podporiť a posilniť jednotu muža a ženy v manželstve ako dobro jedinečné, prirodzené, základné a krásne pre ľudí, rodiny, spoločenstvá a spoločnosti.

V tejto súvislosti by som chcel potvrdiť, že ak Boh dá, v septembri 2015 pôjdem do Filadelfie na ôsme Svetové stretnutie rodín. Ďakujem vám za modlitby, ktorými sprevádzate moju službu Cirkvi. Aj ja sa modlím za vás a zo srdca vás žehnám. Ďakujem.“ / Preložila: sr. Jaroslava Kochjarová CJ

( TK KBS, RV jb, jak, ml; pz ) 20141117002    Vytlacit clanok

Text zverejneny na internetovej stranke TK KBS (tkkbs.sk) http://tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20141117002